Diatermia krótkofalowa


Diatermia krótkofalowa jest zabiegiem polegającym na przegrzewaniu tkanek organizmu z wykorzystaniem pola elektrycznego lub magnetycznego o dużej częstotliwości. Sam zabieg bazuje na oddziaływaniu na organizm poprzez ciepło i znajduje szereg zastosowań.

Diatermia krótkofalowa

Diatermia krótkofalowa jest zabiegiem polegającym na przegrzewaniu tkanek organizmu z wykorzystaniem pola elektrycznego lub magnetycznego o dużej częstotliwości. Sam zabieg bazuje na oddziaływaniu na organizm poprzez ciepło i znajduje szereg zastosowań.

Często zaleca się go pacjentom zmagającym się ze zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie, przynosi jednak znakomite rezultaty również w przypadku zapalenia płuc, zapalenia pęcherza moczowego i nieżytu oskrzeli. Jest też jedną z metod leczenia odmrożeń, mięśniobólów oraz stanów pourazowych. 


Diatermia krótkofalowa prowadzi przede wszystkim do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym również do zwiększenia przepływu krwi tętniczej. Pozwala też na przyspieszenie procesów metabolicznych, obniżenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej, a nawet na wzrost liczby leukocytów w przegrzewanych tkankach.

Niestety, jego stosowanie nie zawsze jest możliwe, a wśród przeciwwskazań wymieniane są nie tylko choroby z przeciwwskazaniem do ciepła, ale również przewlekłe stany zapalne.